Izostanak fiziološke kontrakcije mišića i smanjena pokretljivost zglobova gornjeg ekstremiteta, koja nastaje kao posljedica istezanja i oštećenja brahijalnog pleksusa tokom poroda, smatra se obstetričkom paralizom. Do ovakvog oštećenja dolazi za vrijeme poroda zatkom ili kod poroda glavom kada se trakcija vrši za glavu i vrat. Djelimično oštećenje nazivamo parezom a potpuno paralizom plexus brachilis-a.
Simptomi i znaci povrede brahijalnog pleksusa mogu varirati zavisno od težine i mjesta povrede brahijalnog pleksusa. Klinička slika se razvije odmah po rođenju, varira u prezentaciji i intenzitetu i jedinstvena je za svako dijete.
Simptomi zavise od stepena povrede nerva tj. da li se radi samo o nagnječenju nerva, povredi aksona ili potpunom prekidu nerva.
Ispadi motoričke i osjetne funkcije, te odsutnost refleksa različito se manifestuju, zavisno od mjesta povrede i stepena oštećenja zahvaćenog živca.Najznačajniji faktor rizika citiran u literaturi je velika porođajna težina ploda ( >4000 gr.), a najčešći mehanizam – nedovršena rotacija ramena pri rađanju. Uzroci mogu biti prenatalni, perinatalni i postnatalni.
Funkcionalna procjena obuhvata: